Lista aktualności Lista aktualności

#PrzerwanyMarsz

 

#PrzerwanyMarsz

 

 Polskie Dzieci Wojny – to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, z którymi symbolicznie 2 września 2019 r. dokończyliśmy przerwany w wyniku wybuchu II wojny światowej marsz ówczesnej młodzieży do szkoły.

 Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w  Szkole Podstawowej w Wężyskach mieliśmy okazję towarzyszyć naszemu emerytowanemu leśnikowi z grona Polskich Dzieci Wojny i symbolicznie zamknąć Przerwany Marsz do szkoły z 1 września 1939 roku.

 

 

Wspólnie ze społecznością Szkoły Podstawowej w Wężyskach zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego.
                  fot. Marta Marecik

Pokolenie Dzieci Wojny – ostatni świadkowie tamtych trudnych dni Przetrwali czas okupacji, który zabrał Im dzieciństwo, być może ten okres skruszył Ich przekonanie o sprawiedliwości dziejowej (…). Mimo tym niełatwym doświadczeniom i słabnącemu z upływem lat zdrowiu, znaleźli siłę! Postanowili upamiętnić tamte czasy, utrwalić pamięć o swoich bliskich i pokazać, że warto dążyć do budowania fundamentów pokoju i bezpieczeństwa. Przekraczając szkolne progi, podjęli wyzwanie!

 

Pan Stefan Wojtuń – nasz dzielny leśnik, który towarzyszył Nam w tym podniosłym dniu.
                  fot. Marta Marecik

 

Zintegrowana przestrzeń dla #pamięci!

 

Podczas uroczystego apelu inaugurującego rok szkolny 2019/2020, w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Śląskiej w Wężysakch , wspólnie z całą społecznością uczniowską, w gronie pedagogów oraz rodziców i opiekunów z naszego nadleśnictwa zbudowaliśmy z pokoleniem Polskich Dzieci Wojny wspólną przestrzeń dla pamięci.
Był to niezwykły moment – czas na refleksje, wspomnienia i myśl o dziedzictwie pokoleń.
Nie sposób w kilku zdaniach oddać emocje tej podniosłej chwili więc jedyne słuszne słowo, które w tym momencie powinniśmy skierować do pokolenia Polskich Dzieci Wojny oraz osób, które wspólnie z nimi dokończyli Przerwany Marsz to po prostu słowo #DZIĘKUJEMY!

 

Autor tekstu: Ewelina Fabiańczyk

Autor zdjęć : Marta Marecik